Lękowy, bezpieczny czy unikający?
Szukasz klucza do zrozumienia swojej zakręconej relacji?
Sprawdź, jakim jesteś stylem przywiązania, a dowiesz się, dlaczego ciągle trafiasz na podobny typ partnerów. Tym razem miało być inaczej, a wyszło jak zawsze.
Jako ludzie różnimy się znacznie od siebie w kwestii potrzeb związanych z intymnością i bliskością, i to właśnie powoduje spięcia. Jesteśmy zaprogramowani do pozostawania w relacji zależności z ważnymi dla nas osobami, jednakże w zależności od tego, jak wyglądało nasze dzieciństwo, potrafimy budować dobre związki lub nie.
Tym razem miało być inaczej, a wyszło jak zawsze
Style przywiązania kształtują się w naszym wczesnym dzieciństwie, gdy jesteśmy całkowicie uzależnieni od opiekunów. Każde dziecko potrzebuje jedzenia, snu i czystej pieluchy, ale to nie zamyka listy potrzeb dziecka. Dziecko potrzebuje bliskości emocjonalnej, przytulenia, ukojenia. Jeśli Twoi rodzice byli współczujący, dostępni i reagowali na twoje potrzeby, prezentujesz styl bezpieczny.
Styl bezpieczny oznacza, że dostałaś tyle bliskości emocjonalnej, ile potrzebowałaś, dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebowałeś.
Jeśli Twoi rodzice byli trochę nieprzewidywalni, raz reagowali, a innym razem mogłeś płakać przez długi czas, a nikt nie przychodził, to ich ambiwalencja przełożyła się na twój lękowy styl przywiązania.
Mogło się także zdarzyć, że Twoi rodzice trzymali dystans wobec Ciebie. Byli sztywni, nie reagowali na twoje potrzeby bliskości. Prawdopodobnie wykształcił się w Tobie unikający styl przywiązania.
Decyduje Twoje dzieciństwo
Teoria więzi, na której się opieram, została sformułowana w oparciu o dużą liczbę danych. To ciekawe, ale podział na różne style przywiązania powstał na podstawie obserwacji zachowań 12-miesięcznych maluchów, które zostały nagle opuszczone przez mamę i – co zrozumiałe – reagowały płaczem. Zaskakująca była ich reakcja na powrót Mamy. Dzieci lękowych nic nie było w stanie uspokoić, dzieci unikające udawały obojętność, bezpieczne – wracały do zabawy. Podobnie jest z okazywaniem bliskości w dorosłym życiu. Obserwuję to każdego dnia podczas prowadzenia mediacji rodzinnych i mentoringu relacji. Dzielę się zatem nie tylko teorią, ale przede wszystkim praktyką pomagania parom w kryzysie.
Wysłuchaj podcastu „Wyspa Inspiracji':
- Odcinek numer 25, zatytułowany „Romantyczna miłość to mit' pokaże Ci, jak wiele elementów teorii więzi będzie się pokrywać z Twoimi obserwacjami.
- Odcinek numer 26, zatytułowany „Mówi, że liże rany po swojej ex' przedstawia typ partnera unikającego. Poznasz go po tym, że wysyła mieszane sygnały, ceni sobie swoją niezależność, okazuje Ci lekceważenie, stale podkreśla granice w związku i nie potrafi powiedzieć, co właściwie dzieje się pomiędzy Wami dzieje.
- Odcinek numer 28, zatytułowany „Gdzie byłaś, co robiłaś, zdradzasz mnie' przedstawia partnera lękowego. Ty typ, który ma wysoki poziom lęku i uwielbia bliskość. Jest ciągle niepewny Twoich uczuć, stroi fochy, wszystko bierze do siebie, jest zazdrosny i boi się odrzucenia. Nie powie wprost o co mu chodzi. Zamiast tego stosuje fochy, gierki i wybuchy złości, oczekując, że się domyślisz…
Jeśli chcesz lepiej zrozumieć siebie i swoje relacje, sprawdź, jakim stylem jesteś
Poniżej, pod tym wpisem, zostaw swój adres e-mail i odbierz formularz, który po pierwsze – pomoże Ci zdiagnozować siebie, po drugie, będzie dobrym arkuszem obserwacji dla Twojego partnera. Obserwując jego zachowanie, dzięki pytaniom z kwestionariusza, jesteś w stanie zdiagnozować jego styl przywiązania.
Styl przywiązania określa Twoje podejście do bliskości i relacji. Poznanie własnego stylu przywiązania przekłada się na większą samoświadomość i sprawność w tworzeniu związków; wpływa także na wyższy poziom szczęścia w relacjach z ludźmi.
Instrukcja wypełniania kwestionariusza dla siebie
- Jeśli się zgadzasz z przedstawionym twierdzeniem, zaznacz ptaszkiem lub krzyżykiem odpowiedni kwadracik po prawej stronie, niezależnie od tego, czy znajduje się w rubryce A, B lub C.
- Jeśli się w nie zgadzasz z przedstawionym twierdzeniem, w ogóle nic nie zaznaczaj po prawej stronie.
- Na końcu zsumuj odpowiedzi A, B i C.
Instrukcja wypełniania kwestionariusza dla partnera
- Obserwuj jego zachowanie w różnych sytuacjach. Jeśli któreś z nich pokrywa Ci się z twierdzeniem przedstawionym w tabelce, zaznacz ptaszkiem lub krzyżykiem odpowiedni kwadracik po prawej stronie, niezależnie od tego, czy znajduje się w rubryce A, B lub C.
- Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć, spróbuj zapytać go wprost, czy tak myśli, odczytując mu jedno lub kilka zdań ( o ile nie jest to bardzo wczesny etap znajomości, powinno się udać. Następnie zaznacz ptaszkiem lub krzyżykiem odpowiedni kwadracik po prawej stronie, niezależnie od tego, czy znajduje się w rubryce A, B lub C.
- Jeśli znasz swojego partnera dobrze i nie zgadzasz z przedstawionym twierdzeniem, w ogóle nic nie zaznaczaj po prawej stronie.
- Na końcu zsumuj odpowiedzi A, B i C.
Omówienia poszczególnych stylów przywiązania znajdziesz na końcu kwestionariusza.
W czy pomoże Ci wypełnienie testu? W poszukiwaniu partnera bezpiecznego, przy którym sama poczujesz się bezpiecznie i możesz zmienić swój styl przywiązania, jeśli jesteś typem lękowym lub unikającym. W zakończeniu relacji, która Ci nie służy, jeśli odkryjesz, że Wasze style przywiązania do siebie nie pasują.
Dr Ewa Kosowska-Korniak
Korzystałam z książki: Amir Levine, Rachel Heller, Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże Ci stworzyć szczęśliwy związek, Feeria, 2021.